Krzesła biurowe – jakie wybrać? O czy pamiętać?

Profesjonalne meble do biura i restauracji

Krzesła biurowe – jakie wybrać? O czy pamiętać?

Krzesła biurowe – co warto wiedzieć?

Praca w biurze opiera się głównie na wielogodzinnym siedzeniu przy biurku. Dlatego krzesła biurowe powinny być odpowiednio dobrane. Ma to znaczenie nie tylko dla komfortu pracy, ale także dla zdrowia i stanu kręgosłupa. Dobrze dobrane krzesło musi być nie tylko wygodne, ale również odpowiednio regulowane i wyprofilowane. Decydując się na wybór najlepszego krzesła obrotowego koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy ma ono:

  • oparcie, które sięga ponad łopatki,
  • odpowiednie podłokietniki,
  • uwypuklenia na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • mile widziane również siedzisko i oparcie, które jest wypełnione pianką.

Czym kierować się przy wyborze krzesła biurowego?

Kupując krzesła biurowe należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, które pozwolą na dobranie najbardziej odpowiedniego modela:

  1. Wysokość – krzesło obrotowe musi posiadać możliwości podniesienia go do takiej wysokości, aby możliwe było siedzenie z nogami zgiętymi w polanach pod kątem 90 stopni. Jeżeli fotel jest zbyt wysoki lub niski nie pozwala to na odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała, co może doprowadzić do różnych dolegliwości bólowych.
  2. Siedzisko – krzesła biurowe nie powinny mieć zbyt miękkiego siedziska, jednak należy dobrać takie, które pozwoli na wygodę podczas pracy.
  3. Oparcie – oparcie krzesła obrotowego powinno być wyprofilowane tak, aby odpowiednio pasowało do kształtu kręgosłupa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także specjalne, ruchome podparcie lędźwiowe. Pozwala ono na dopasowanie fotela do swojego wzrostu. Odpowiednie oparcie pozwala na odciążenie kręgosłupa w czasie pracy, ale również w momencie przerwy.
  4. Podłokietnik – nie najlepszym rozwiązaniem są wąskie podłokietniki, które mają stałą pozycję. Nadają się one jedynie do wspierania rąk jedynie w czasie przerw w pracy, a powinno się wybierać takie, które odciążą kończyny górne przez cały czas, w trakcie każdej wykonywanej czynności.

Wybierając krzesło obrotowe powinno się zwrócić uwagę również na rodzaj wykonywanej pracy, przy pomocy tego fotela. Dlatego m.in. jeżeli praca charakteryzuje się długimi rozmowami telefonicznymi, kupując fotel powinno się szczególnie przyjrzeć oparciu i zagłówkowi. Krzesło dla pracownika, dla którego komputer jest głównym narzędziem pracy powinno posiadać odpowiednie siedzisko i podłokietniki, podobnie jak w przypadku fotela dla osób, które pracują przy analizie setek dokumentów.

Wygląd fotela biurowego

Obok odpowiednich parametrów i wymiarów krzesło obrotowe powinno również odpowiednio wyglądać. Estetyka jest niezmiernie ważna zwłaszcza w warunkach biurowych. Nie ma tu miejsca na niedbałe szwy, poprute materiały, czy zbyt jaskrawe kolory.

Bardzo ważny jest też materiał, z którego wykonano krzesło. Ważne, żeby był on wysokiej jakości i był bezpieczny dla zdrowia. Metalowe elementy fotela powinny posiadać odpowiedni certyfikat. Z kolei tapicerka musi posiadać atesty, musi być wytrzymała i odporna na ścierania, oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Bardzo ważne jest też pochodzenie materiałów, z których wykonano fotel. Czasem można spotkać podróbki w dużo niższej cenie, do których jednak powinno się podchodzić z wyjątkową ostrożnością.

Kupując odpowiedni fotel biurowy bez wątpienia trzeba posiadać odpowiednio wiedzę i trzeba poświecić trochę więcej czasu. Nie warto szybko podejmować decyzji, lecz należy spokojnie przeanalizować dostępne opcje i zdecydować, który model sprosta naszym wymaganiom i zapewni bezpieczne i wygodne warunki pracy. Wybór nieodpowiedniego fotela może się negatywnie odbić na samopoczuciu, zdrowiu i efektach wykonywanej pracy.